Огляд на
Перший Всеукраїнський Саміт Мерів
"REBIRTH OF UKRAINE"

  Київ, 8 листопада 2024 року - Успішне проведення Першого Всеукраїнського Саміту Мерів обʼєднало понад 400 учасників офлайн та 700 онлайн, серед яких - представники місцевого самоврядування, урядовці, бізнес-спільноти, лідери бізнесу, громадські організації, міжнародні партнери та дипломати. Саміт став частиною міжнародної трейд-місії «REBIRTH OF UKRAINE» та символізував рішучість України і міжнародної спільноти на шляху до стійкого економічного відновлення.

  Наш саміт підтримали своїми виступами та участю представники Міністерства закордонних справ, Міністерства економіки, Міністерства інфраструктури, Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Агенції державно-приватного партнерства, USAID та інших.

  “Ми можемо мати спільну мету і спільно її реалізовувати, однак якщо ми будемо робити це не спільно, ми не досягнемо відповідних результатів. Обʼєднуємо наші зусилля! Ми готові до співпраці, ми готові працювати разом і ми зробимо те, що необхідно для нашої країни, виключно в інтересах нашої Держави” - наголосив при відкритті Саміту заступник голови Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, Вʼячеслав Дідківський.

   Його думка продовжила основний тезис президента Клубу Мерів, 6-разового мера міста Славутич, Володимира Удовиченка: “Наш фронт сьогодні - це відновлення країни через відновлення громад”. У цьому настрої пройшов весь Саміт.

   Програма саміту включала декілька основних секцій про міжнародну співпрацю, державно-приватне партнерство, кластерний та індустріальний розвиток громад, до складу яких входили: панельні дискусії, пітч-сесії проєктів громад і бізнесів, архітектурно-проєктну лабораторію та нагородження учасників Хакатону «100 ідей для міст», "OPPORTUNITY UKRAINE" та благодійні ініціативи.

   Людмила Єніна, Директорка Департаменту економічної дипломатії Міністерства закордонних справ України, яка відкривала секцію міжнародної співпраці, зазначила: "Ми дуже вдячні за підтримку та міжнародну допомогу, але також розуміємо, що вона не повинна припинятися. Вона повинна продовжувати надаватися Україні вчасно. Гарантування нашої безпеки зброєю є надзвичайно важливою, іншою, важливою складовою є, безумовно, економіка. Продовження роботи економіки, підтримка малого середнього бізнесу, які фактично є кров'ю, будь-якої економіки і держави. …. Важливо поєднувати український бізнес з іноземним бізнесом, вибудовувати ось ці місточки. … Якщо говорити про місцеве самоврядування, важливо, щоб міста між собою зʼєднувались, щоб шукали можливості співпраці і тут, звісно, ініціатива знизу, представлення себе, представлення можливостей, які існують на місцях, тобто презентація, не боятися вийти за межі комфорту і не боятися розповідати про себе”.

   У продовження слів пані Людмили, Членкиня Президії Клубу Мерів та Директорка Агентства розвитку UMEDA Юлія Чуфістова відзначила: “Дуже важливо ініціювати з місцевого рівня, з локального, якраз з рівня кожної громади нові проекти, нові ідеї і презентувати їх, тому програма саміту і побудована таким чином, щоб чередувати панелі з пітч сесіями”. “Ми надзвичайно вдячні нашим партнерам і гостям за активну участь та підтримку”, додала пані Юлія.

   Модератор секції міжнародної співпраці, яким був Генрі Штеренберг, президент WTC Kyiv та Economy Of Trust Ukraine Inc. - стратегічного партнера Клубу Мерів, зазначив: "Ключовий момент з яким гроші ще надходять в Україну, за винятком гуманітарного макрофінансування і військових потреб, не прийдуть безпосередньо до України, вони прийдуть через уряди по всьому світу, надаючи гроші та страховку власним компаніям, щоб потім приїхати в Україну. І це вимагає, щоб Україна була готова працювати з тими міжнародними партнерами, відповідно до стандартів, які вони мають, а не ми".

   Серед почесних гостей і спікерів заходу були Ібрагім Оста і Кеті Чумбурідзе, які говорили про проекти USAID, спрямовані на підтримку економічного зростання та відновлення регіонів через розвиток малого та середнього бізнесу, роль муніципальної співпраці у створенні сприятливих умов для підприємництва, сприяння партиципаторному врядуванню, розширення участі громад у процесах управління та реформ, підтримку економічного відновлення переселених і прифронтових громад.

   Кріс Екслайн, генеральний директор Home Essentials, як засновник міжнародного бізнесу, закликав своїх колег з усього світу не говорити про інвестиції в Україну колись у майбутньому, а вже зараз діяти і працювати в Україні, як це зробив він вже під час війни. Kyiv Independent взявши у Кріса інтервʼю у межах нашого заходу, окремо висвітлив його унікальний випадок у своїй статті.

   Секцію міжнародних відносин завершили виступи членів делегації першої міжнародної трейд місії до України “REBIRTH OF UKRAINE” Кіта Зендлера та Девіда Спрінцена, які презентували свої компанії та технології, які вони мають намір впроваджувати в Україні. The Kyiv Independent мали змогу поспілкуватися з Девідом та дізнатися більше про проєкт з розвитку розумних міст в Україні американської AI-компанії Vantiq..

   Наш саміт також обʼєднав українських та міжнародних експертів з державно-приватного партнерства (ДПП (агнл.РРР), що як всесвітньо відомий інструмент дозволить реалізовувати масштабні інфраструктурні проєкти та залучати інвестиції. "Ми зараз майже на фінальній стадії у змінах в законодавстві. Були певні бар'єри законодавчі по тому як реалізовувати проекти державно-приватного партнерства. Проект Закону 7508 ми очікуємо на висновок Єврокомісії і будемо готові виносити його до другого читання, сподіваємось це вже станеться до кінця цього року і ми його проголосуємо. Він відкриє додаткові можливості для реалізації проєктів ДПП" - підкреслила заступниця міністра економіки України, Надія Бігун..

   На панельній дискусії виступили провідні українські та міжнародні експерти з питань державно-приватного партнерства (ДПП), котрі поділилися своїм досвідом та перспективами розвитку цієї моделі в Україні. Модератор панелі Тарас Бойчук, керуючий партнер ТОВ SPILNO, Голова проектного офісу з розвитку ДПП “SPILNO” при Мінінфраструктури, розпочав панель з важливої інформації, яка одразу

закрила важливе питання для мерів - проєкти ДПП складні і як фінансувати їх підготовку? Тараз зазначив, що зараз відбувається багато цікавих речей, зокрема багато донорів будуть допомагати надавати фінанси для підготовки проектів. Зараз триває реформа публічного управління інвестиціями і в рамках цієї реформи планується створити кілька фондів підготовки проектів. Ми всі знаємо, що готовувати проекти ДПП досить складно, але є такі інструменти, які дозволятимуть у майбутньому покривати витрати на їх підготовку.

 

   Президент Japanese PFI/PPP Association, яка є партнером Клубу Мерів, Казуо Уедау своєму відеозверненні зазначив, що вже 25 років вони працюють над просвітництвом інструменту ДПП у Японії та інших країнах. Він зазначив, що вони дуже хочуть підтримати місцеве самоврядування в Україні в Україні і готові приїхати і пояснити японську методологію PFI/PPP для громад України. Вони готові запросити японських інвесторів, таких як генеральні підрядники, девелопери та операційні компанії для реконструкції інфраструктури України. Також пан Казуо Уеда продемонстрував конкретні проекти, реалізовані у Японії завдяки PFI/PPP методології. Ніко Гачечиладзе, як Директор Агенції підтримки ДПП, підкреслив важливість інституційної підтримки ДПП, зазначивши: "Агенція підтримки ДПП є ключовим інструментом для залучення приватних інвестицій у стратегічно важливі проєкти."

   Ірина Новікова, наголосила: "Державно-приватне партнерство відкриває можливості для масштабного економічного розвитку, але потребує чітких правил гри та довіри між сторонами." Юрій Бова, як міський голова Тростянця, поділився практичним досвідом впровадження ДПП у своєму місті, зауваживши, що грантові кошти рано чи пізно закінчуюються і вони не дають можливості побудувати великі об'єкти у громадах, тому громадам необхіно звикати до такого інструменту як ДПП, незважаючи на те, що в Україні він не поширений і дуже багато страхів, довгий шлях треба подолати. Він закликав створити для громад чіткі і доступні методички на конкретних прикладах проектів ДПП.

   Зоран Єліч у своєму відеозверненні зосередив увагу на міжнародних практиках, зазначивши: "Україна має значний потенціал для реалізації проєктів ДПП, і наш досвід у рамках Альянсу ImPPPact може стати корисним для місцевих громад."

   Наступна секція була присвячена обговоренню ролі кластерів у розвитку регіонів та співпраці з бізнесом. Під час панельної дискусії, модератором якої виступив Олександр Юрчак, виконавчий директор Українського кластерного альянсу альянсу, учасники обговорили успішні приклади функціонування кластерів в Україні та перспективи їх розвитку.

   Відкрити панель модератор вирішив з Ольги Зміївсько-Васильковської, засновниці та директорки Науково-експертного центру будівельних технологій “Експертиза ЗО”, яка як досвічений професіонал будівельної експертизи перш за все підняла фундементальні та системні питання корупції, які заважають прозорому розвитку індустрії. Пані Ольга наголосила, що у це же час це і є можливості, адже ми можемо обрати новий шлях, а не йти старим і руйнівним.

   Оксана Донска, член Правління “Українська асоціація меблевиків”, підкреслила важливість кластерного підходу для розвитку меблевої галузі: “Завдяки об’єднанню зусиль виробників та постачальників ми можемо підвищити конкурентоспроможність української меблевої продукції на міжнародних ринках”.

    Учасники секції також обговорили роль індустріальних парків у залученні інвестицій та створенні нових робочих місць.

   Наталія Захарова розповіла про Калуський Прикарпатський промисловий кластер і, зокрема, про те, як співпраця керівництва громади ефективно співпрацює з бізнесом, чому це важливо.

    Розширюючи географію нашого саміту, ми запросили Інну Свистун, директорку Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, розповісти про кластерну політику. У Львові на сьогодні існує 14 кластерів, які налічують 700 бізнесів, найбільший з яких ІТ, історія кого триває з 2008 року з моменту визначення ІТ як одного із напрямів стратегії міста. Серед секретів успіху пані Інна розповіла про фінансові програми підтримки, про підтримку у створенні бізнесу, розробленні стратегій і бачення, про програми профтехосвіти за замовленням кластерів (зокрема меблевого), про підтримку бізнесу в участі на міжнародних заходах і стимулювання експорту.

   Як зазначив Маркус Чупек, німецький підприємець та інвестор, співвласник Time&Space Ukraine, член UAMC (Український кластер автомобілебудування та мобільності), Німецько-Українська торгово-промислова палата: "Індустріальні парки — це платформа для залучення інновацій та передових технологій. Співпраця між німецькими та українськими компаніями може стати прикладом успішної інтеграції."

 

 

   Бернардо Вівер, генеральний директор Weaver Advisory, який прибув в Україну у складі міжнародної делегації нашої першої інтернаціональної Трейд місії в Україну, узагальнивши теми ДПП та індустріального розвитку, у своєму виступі зазначив:

"Державно-приватне партнерство — це ключ до успіху індустріальних парків. Воно забезпечує довгострокову стабільність і створює привабливе середовище для інвесторів."

   Окрема подяка всім нашим членам, які виявили бажання, підготувались, приіхали особисто і виступили у пітч сесіях зі своїми проектами. Адже ми сподіваємось, що як саміт, так і інші заходи Клубу Мерів, стануть регулярними майданчиками презентацій проектів громад.

   Окремо хочемо відзначити наші економічні союзи, які дружньо прибули, щоб представити свої проекти. Зокрема, перший повноцінно діючий з відповідними робочими органами економічний союз “Славута” був представлений Петром Бражуком, як директором комерційного департаменту, а проекти громади представив голова громади Сидор Василь Богданович, отримавши ряд позитивних відгуків уже під час саміту. Це стало можливим завдяки кропіткій роботі цілої команди під наставництвом Генрі Штеренберг, ініціатора створення економічних союзів і комерційних департаментів. Сергій Шинкаренко, голова національного комерційного департаменту економічних союзів у своєму виступі презентував його діяльність і закликав усіх бажаючих розвивати свої громади і проекти шляхом створення економічних союзів та комерційних департаментів, звертатись до нього за підтримкою і інструкціями.

   Великою командою на саміт прибув і економічний союз “Альянс Південного Поділля”. Сергій Мазур, Балтський міський голова презентував проекти Балти, а Софія Ходюк - Куяльницької громади.

   Проекти своїх громад також представили Юрій Бова, Тростянецький міський голова, Ірина Плетньова, Уманський міський голова, Юрій Фомічев, Славутицький міський голова, Ольга Величко, заступниця Полтавського міського голови.

Снимок экрана 2024-12-04 в 10.45.00

 

    А оскільки наш саміт проходив часе у контексті співпраці з бізнесом, дуже приємно було бачити як мери розказують про бізнеси своїх громад на нашій сцені. Крім того, ми надали час і для презентацій бізнесів. Так, Петро Багрій, співзасновник RSE, представив цілу стратегію розвитку відновлюваної енергетики в Україні, яка базується на конкретних рішеннях, які компанія вже виробляє і встановлює по всій Україні -когенераційних модулів в контейнерному виконанні на базі газопоршневих двигунів MWM та водогрійних і парових котлів утилізаторів, що в сукупності забезпечує безперебійну роботу по виробництву електроенергії і тепла.

   Василь Андрієшин, Бурштинський міський голова розповівши про свою громаду, представив Олега Левченко, СЕО Aria Commodities, який розповів про проект індустріального парку “Green Lactic” у Бурштині. Саме завдяки такій підтримці з боку громади і можливості розказати про себе перед нашими партнерами, ми сподіваємось пану Олегу вдасться залучити інвесторів у свій проект.

   Окремо варто відзначити результати Хакатону «100 ідей для міст», обговорення і оголошення яких відбулось в рамках Саміту. Медіа не залишили це без уваги, дивіться у короткому репортажі ITV.

   Учасники Хакатону презентували свої інноваційні ідеї та проєкти для розвитку міст. Переможці Хакатону отримали нагороди та можливість реалізувати свої ідеї на практиці. Ірина Ярмоленко, співзасновниця та CEO IRS, авторка проєкту, зазначила: “Хакатон «100 ідей для міст» - це унікальна можливість для молодих та креативних людей запропонувати свої ідеї для розвитку міст. Ми віримо, що такі ініціативи допоможуть знайти нові рішення для відновлення та розвитку України”. Ми вже плануємо наступний Хакатон і якщо ви хочете доєднатись, звʼяжіться з нами електронною поштою yuliya.ch@mayorsclub.org

   Захід організовано за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні», та за фінансової підтримки Уряду Швеції. Думки, рекомендації та висновки, висловлені учасниками/-цями на заході, належать виключно учасникам/-цям та необов'язково відображають офіційну позицію ПРООН, ООН, ЄС, Уряду Швеції та/або інших партнерів.

   Дякуємо спонсорам Саміту: RSE, Aria Commodities Ukraine, International Project Expertise, Інвестиційна група Molodist та ТОВ Відважних.

    Саміт підтвердив свою мету – сприяти впровадженню ефективних проєктів для економічного зростання, надати громадам доступ до ресурсів та допомогти залучати інвестиції. Планується, що Саміт Мерів стане щорічною платформою для обговорення стратегічних напрямків відновлення та розвитку українських громад у співпраці з бізнесом і міжнародними партнерами.

Також, ви вже можете переглянути всі виступи спікерів посиланням.

Фотозвіт посиланням.

Презентації спікерів посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *